fbpx

Fruit Wheat Beer

Autor: Szymon Kierszniowski

Fruit Wheat Beer to lekkie, sesyjne piwo na lato, połączenie neutralnego piwa na bazie pszenicy z owocami. Ich dodatek od zawsze był atrakcyjnym dodatkiem do piwa, szczególnie w okresie letnim staje się dzięki niemu idealnym napojem na lato, orzeźwiającym i gaszącym pragnienie.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 10-14º Blg
Ekstrakt końcowy: 1,0-3,5ºBlg
Zawartość alkoholu: 4-7% obj.
Goryczka: 10-30 IBU
Barwa: 5-50 EBC

Barwa:
Kolor piwa uzależniony jest od gatunku dodanych owoców, ciemne owoce mogą bardziej wpłynąć na jego barwę. Dodatek słodu pszenicznego lub owoców może spowodować, że piwo nie będzie klarowne.

Piana:
Piana może być obfita i długo utrzymująca się, choć niektóre gatunki owoców mogą negatywnie wpłynąć na jej strukturę i trwałość. Może przyjmować kolor użytych owoców.

Aromat:
W aromacie powinny być wyczuwalne nuty pochodzące od owoców, mogą przybierać różną intensywność w zależności od użytego gatunku. Niekiedy obecny lekki aromat słodu pszenicznego, który może być odczuwany jako zapach pieczywa pszennego, lekka słodowość. Delikatne aromaty estrowe pochodzące od drożdży, przypominająca owoce. Zapach chmielu na niskim poziomie, może być kwiatowy, ziołowy lub cytrusowy, przypominający owoce tropikalne. Powinien dobrze komponować z aromatami owocowymi.

Smak: 
Owoce powinny wnieść dodatkową złożoność do piwa. Wyczuwalny smak zbożowy. Słodowość powinna być zbalansowana wyraźną obecnością smaków owocowych. Finisz przeważnie wytrawny, choć czasem lekko słodowy, ale wtedy dobrze skontrowany delikatną goryczką i kwaskowatością pochodząca od owoców. Posmaki goździkowe i bananowe, pochodzące od drożdży, typowe dla niemieckich piw pszenicznych, nie powinny występować.

Goryczka:
Niska do średniej, krótka i niezalegająca.

Odczucie w ustach:
Treściwość do średnio-niskiej, nagazowanie od średniego do wysokiego. Lekka cierpkość może być obecna, jeśli występuje w owocach, ale nie powinna być zbytnio intensywna.

Ogólne wrażenie:
Orzeźwiające pszeniczne piwo, w którym charakterystyczną cechą jest dodatek owoców. Powinny być znaczącą składową piwa, ale nie mogą przesłaniać całkiem charakteru piwa bazowego.

Surowce:
Podstawą jest słód pszeniczny (50-100%), poza tym pilzneński albo pale ale, czasem wzbogacony o niewielki dodatek jasnych słodów karmelowych (5-10%). Owoce mogą być użyte pod różną postacią, zarówno świeże jak i mrożone, jako pulpa lub ekstrakty owocowe. Chmiele tradycyjne europejskie lub nowofalowe, należy pamiętać aby nie zdominowały aromatu i smaku piwa. Drożdże górnej fermentacji, dające czysty profil aromatyczny.

Przykłady komercyjne:
Brak znanych.

Dodaj komentarz