fbpx

O PSPD

MB

Cześć!

W marcu 2021 r. Walne Zebranie Członków PSPD wybrało nowy, siedmioosobowy Zarząd Stowarzyszenia na 3-letnią kadencję – a tenże Zarząd powierzył mi funkcję jego Prezeski. Tak więc po prawie ośmiu latach swojej przygody z piwowarstwem domowym i pracy na rzecz PSPD witam się z Wami w nowej roli. W imieniu swoim i kolegów bardzo dziękuję za wysoki mandat zaufania, jakim nas obdarzyliście. Może zaczynamy w nie najłatwiejszym momencie – ostatnie 1,5 roku odcisnęło swoje piętno na wielu obszarach życia, także na aktywnościach związanych z naszym hobby oraz szeroko pojętą sceną piwną. Jednocześnie też startujemy z bardzo dobrej pozycji, wypracowanej ostatnimi dziesięcioma latami dynamicznego rozwoju i profesjonalizacji naszego Stowarzyszenia. To wszystko zaszczyca, motywuje, ale i zobowiązuje, by pełnić swoją misję jak najlepiej.

Przyszło mi pracować z fantastycznym zespołem. W nowym Zarządzie znaleźli się Wiceprezesi: Damian Poczwardowski, obecnie także szef Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Terenowego oraz Łukasz Rek z Mazowieckiego OT. Funkcję Skarbnika pełnić będzie Jakub Kalinowski (również Mazowiecki OT), który przez ostatnie trzy lata wspierał poprzedni Zarząd w roli asystenta. Sprawy członkowskie jako nowy Sekretarz Zarządu poprowadzi Łukasz Wróblewski ze Śląskiego OT. Nasz skład dopełniają jeszcze dwaj Członkowie Zarządu – Paweł Bucholtz z Mazowieckiego OT i Krzysztof Chmiel, prezes Małopolskiego OT. Koledzy są nie tylko doświadczonymi piwowarami domowymi, ale i dali się poznać już wcześniej jako świetni organizatorzy różnych inicjatyw podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie czy kompetentni sędziowie konkursów piw domowych.

Skoro czytasz ten tekst, to najpewniej zainteresowało Cię, czym zajmuje się nasze Stowarzyszenie, rozważasz zapisanie się lub właśnie dostałaś/eś informację o przyjęciu w poczet członków PSPD. Jesteśmy największą, jeśli chodzi o liczebność i zasięg działalności polską organizacją związaną z tematyką piwną. Koncentrujemy się na edukacji i popularyzacji piwowarstwa domowego, a także upowszechnianiu szeroko pojętej kultury piwa – jego stylów, cech sensorycznych, miejsca w polskiej historii i tradycji. Drugie dziesięciolecie swojego istnienia rozpoczynamy jako jedna z największych i najbardziej profesjonalnych organizacji hobbystycznych w kraju. A przy tym cały czas stanowimy dla siebie po prostu fajne środowisko koleżeńskie, połączone wspólną pasją, uczące się od siebie wzajemnie, wspierające i doradzające, wspólnie spędzające wolny czas.

Nasza kadencja to oczywiście kontynuacja dużych, flagowych projektów, które przez ostatnie lata stały się znakiem rozpoznawczym PSPD. Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej, 20. edycji Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych, które odbędą się w dniach 26-29 maja 2022 r. w Browarze Zamkowym w Cieszynie. Po dwuletniej pauzie spowodowanej pandemią wracamy z tak lubianym przez Was Festiwalem Piwowarów Domowych – koniecznie zaznaczcie sobie w kalendarzach 11 czerwca 2022 r.! Mamy wiele pomysłów na dalszą współpracę z browarami rzemieślniczymi i przybliżanie konsumentom najciekawszych osiągnięć piwowarstwa domowego poprzez wspólne warzenie piw według receptur laureatów konkursów. Magazyn „Piwowar” powrócił do formuły kwartalnika i publikuje coraz więcej treści, które dzięki wysokiemu poziomowi merytorycznemu znajdują uznanie piwowarów nie tylko domowych, ale i zawodowych.

W kadencji 2021-2024 postawiliśmy sobie i realizujemy kilka nowych, ambitnych celów. Bardzo zależy nam na działaniach i narzędziach, które podniosą poziom satysfakcji z członkostwa w PSPD i zwiększą korzyści związane z przynależnością do Stowarzyszenia. Jednym z takich narzędzi jest aplikacja członkowska, która docelowo zastąpi plastikową legitymację i pozwoli na sprawniejsze korzystanie z uprawnień rabatowych czy skuteczniejsze docieranie do naszych członków z bieżącymi komunikatami. Na coraz większym stopniu zaawansowania są też prace nad sklepem PSPD, w którym nasi członkowie i sympatycy będą mogli zaopatrywać się choćby w stowarzyszeniowe gadżety i akcesoria. Wzmacniamy komunikację i współpracę z Oddziałami Terenowymi PSPD, które są organizatorami konkursów piw domowych, kreatorami wielu ciekawych inicjatyw lokalnych, i – co najważniejsze – “twarzami” Stowarzyszenia w 16 regionach dla ponad półtora tysiąca naszych kolegów i koleżanek. Naszym priorytetem jest też aktywizacja, szkolenie i ewaluacja środowiska sędziów certyfikowanych PSPD oraz udoskonalenie organizacji konkursów piw domowych.

Wierzymy, że podołamy wyzwaniom, które sobie stawiamy. Liczymy też na wsparcie każdego i każdej z Was. Dawajcie nam znać, co możemy robić lepiej i jak możemy wykorzystać dla PSPD Wasze różne umiejętności. Stowarzyszenie to wszak dobrowolne zrzeszenie ludzi, którzy razem chcą dążyć do wspólnych celów. I tego zamierzamy się trzymać. Zdrówko!

Magdalena Bergmann
Prezeska Zarządu

 


Klika słów o historii:

„30 stycznia 2010 r. w Browarze Zamkowym w Cieszynie spotkało się 24 pasjonatów domowego warzenia piwa, by powołać do życia Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Formalnie PSPD zaistniało 3 sierpnia, kiedy Sąd Rejonowy w Bielsku Białej wpisał PSPD pod numerem 0000362180 do Krajowego Rejestru Sądowego. Kiedy powstawało Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych wiele osób sceptycznie kręciło głową i pytało: po co zakładać stowarzyszenie, skoro piwo warzyć w domu można i bez niego. Polskie prawodawstwo daje nam rzeczywiście doskonałe warunki do rozpoczęcia przygody z warzeniem piwa. Każdy bez nawet najmniejszych formalności biurokratycznych może stworzyć swoje własne piwo w domu. Jednak ostatnie lata pokazały jak bardzo zmieniła się atmosfera wokół piwa domowego i w ogóle piwa w Polsce. I jak ważną rolę odgrywa Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.”
Krzysztof Lechowski – Prezes PSPD w latach 2013-2016.


Statut PSPD z 23 marca 2019 roku


PSPD realizuje swoje cele statutowe kreując wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, ale również lokalnym. Informacje o spotkaniach i warsztatach organizowanych przez PSPD w Twoim regionie uzyskasz po kliknięciu na nazwę oddziału. Więcej informacji przeczytasz na tej podstronie i klikając w dedykowany dla Twojego miejsca zamieszkania Oddział.

Podsumowanie 10-lecia PSPD w materiale filmowym: