fbpx

O PSPD

Miło mi przywitać się z Wami jako Prezes stowarzyszenia kadencji 2018-2021. Chciałbym bardzo podziękować za zaufanie i przedłużenie misji w Zarządzie PSPD trochę na innej pozycji. Jest to dla mnie duże wyzwanie, wielka motywacja do pracy i ogromny zaszczyt. Wierzę w to co robię. Dzięki pasji i zaangażowaniu wielu możemy rozwinąć PSPD, a wraz z naszymi partnerami tworzyć nowe projekty dla całego środowiska piwowarów domowych w Polsce.

Jestem także dumny, że przyszło mi pracować z bardzo zaangażowanymi ludźmi, którzy tworzą cały zarząd. Mateusz Puślecki, Dawid Kulbicki i ja mieliśmy już okazję współprowadzić PSPD w III kadencji zarządu (2016-18). Udało nam się otrzymać mandat zaufania od delegatów i możliwość kontynuowania swojej misji w zarządzie. Nowymi członkami zarządu zostali Małgorzata Ejankowska (rodzinna tradycja zobowiązuje, bo mama Gabriela Bujok także była członkiem zarządu PSPD), Michał Grabowski i Janusz Švach (znany piwowar domowy ze Śląska, który od października 2019 roku zastąpił Sebastiana Baranowskiego w funkcji sekretarza Stowarzyszenia). W trakcie kadencji nową siłę i energię wniosła do zarządu Magda Bergmann, była prezeska Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PSPD, oczywiście piwowarka domowa i sędzia certyfikowana PSPD. Prace zarządu wspomaga pracownik biura Jakub Kalinowski, w którego kompetencjach jest także obsługa wszelkich spraw administracyjnych Stowarzyszenia.

Obecnie najważniejszym wydarzeniem, które realizujemy jest Festiwal Piwowarów Domowych w 2018 i 2019 roku oraz kolejna 12 czerwca 2021 w Warszawie. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Skąd pomysł na festiwal? Chcemy pokazać jak prężne i wielkie jest środowisko piwowarów domowych w Polsce. Chcemy pokazać jak w domach tworzone są najlepsze piwa, które potem bardzo często trafiają na rynek i są warzone przez browary komercyjne. Chcemy również przekazać trochę naszej energii, doświadczenia i pasji, która łączy we wspólnym hobby.

Tworzenie piwa to proces twórczy, sztuka i właśnie dlatego uważamy, że piwo domowe zasługuje na swoje odrębne wydarzenie, jakiego jeszcze w naszym kraju nie było. Pierwsza edycja okazała się sporym sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że ta impreza zagości na stałe w kalendarzu piwowarskim w Polsce w kolejnych latach.

Staramy się cały czas rozwijać, profesjonalizować i nadal cieszyć z naszej pasji. Powstanie biura zarządu jest jednym z kroków na tej drodze. Kolejnym krokiem i dużym projektem będzie rozwinięcie magazynu Piwowar do formatu łączącego świat piwowarów domowych z piwowarami zawodowymi. Już teraz dostępna jest nowa szata graficzna, ale cały czas piszą dla nas najlepsi redaktorzy w Polsce. Wielu naszych kolegów, którzy zaczynali warzyć piwo w domu jest dzisiaj piwowarami w browarach rzemieślniczych. Chcemy także im zaproponować treści, które pomogą udoskonalić ich warsztat pracy, poznać nowe trendy i technologie. Przetestować niektóre rozwiązania, aby móc to potem opisać i podzielić się naszymi wrażeniami. Warto tu wspomnieć o tym, iż każdy z członków PSPD otrzymuje wydanie magazynu Piwowar bezpłatnie do domu oraz o naszym programie rabatowym z dużymi zniżkami w wielu punktach w całej Polsce.

Czy to nie jest to idealna zachęta do przyłączenia się do PSPD?

Jeżeli już piszę o zmianach, to należy jeszcze wyjaśnić kolejną zmianę. Flagowy Konkurs Piw Domowych w roku 2018 po raz pierwszy w historii przyznał tytuł Mistrza Polski Piwowarów Domowych, a najlepsze piwo otrzymało tradycyjny laur Grand Championa. Skąd ta zmiana?

Jesteśmy już na tyle dużą i dojrzałą organizacją, że czas najwyższy zacząć tworzyć swoje standardy i być wzorem dla innych. Organizacje z innych państw przypatrują się naszym działaniom. Mamy naprawdę silny system szkolenia sędziów piwnych, będziemy pracować nad naszym kanonem stylów i chcemy wpływać na rozwój sceny piwowarstwa domowego nie tylko u nas. Edycja w roku 2020 odbędzie się 25-28 czerwca w Cieszynie. Więcej informacji.

Jednym słowem jestem dumny z przynależności do PSPD i zrobię wszystko, abyście i Wy mogli czerpać radość z przynależności do stowarzyszenia.

Artur Kamiński – Prezes Zarządu PSPD


Klika słów o historii:

„30 stycznia 2010 r. w Browarze Zamkowym w Cieszynie spotkało się 24 pasjonatów domowego warzenia piwa, by powołać do życia Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Formalnie PSPD zaistniało 3 sierpnia, kiedy Sąd Rejonowy w Bielsku Białej wpisał PSPD pod numerem 0000362180 do Krajowego Rejestru Sądowego. Kiedy powstawało Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych wiele osób sceptycznie kręciło głową i pytało: po co zakładać stowarzyszenie, skoro piwo warzyć w domu można i bez niego. Polskie prawodawstwo daje nam rzeczywiście doskonałe warunki do rozpoczęcia przygody z warzeniem piwa. Każdy bez nawet najmniejszych formalności biurokratycznych może stworzyć swoje własne piwo w domu. Jednak ostatnie lata pokazały jak bardzo zmieniła się atmosfera wokół piwa domowego i w ogóle piwa w Polsce. I jak ważną rolę odgrywa Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.”
Krzysztof Lechowski – Prezes PSPD w latach 2013-2016.


Statut PSPD z 23 marca 2019 roku


PSPD realizuje swoje cele statutowe kreując wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim, ale również lokalnym. Informacje o spotkaniach i warsztatach organizowanych przez PSPD w Twoim regionie uzyskasz po kliknięciu na nazwę oddziału. Więcej informacji przeczytasz na tej podstronie i klikając w dedykowany dla Twojego miejsca zamieszkania Oddział.