fbpx

Czeski Pils/Jasne Pełne – Světlý Ležák

Autor: Przemysław Szczepańczyk
Opis stylu na podstawie „Jasne pełne (světlý ležák)” z Kompendiumpiwa.pl

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 11-12,5º Blg
Ekstrakt końcowy: 3-4,5º Blg
Zawartość alkoholu: 4,2-5,8 % obj.
Goryczka: 30-45 IBU
Barwa: 7-14 EBC

Aromat:
Bogaty, złożony bukiet, na który składają się aromaty czeskiego chmielu o kwiatowym, ziołowym lub korzennym charakterze oraz chlebowe lub zbożowe nuty słodu pilzneńskiego. Oba aromaty powinny być na poziomie średnim, a balans między nimi może być przesunięty w dowolną stronę, nigdy nie może być jednak mowy o wyraźnej dominacji jednego z tych aspektów nad drugim. Estry owocowe o charakterze czerwonych jabłek lub gruszek, które często pojawiają się w komercyjnych przykładach stylu, podobnie jak aromaty piwniczne lub DMS uważane są za wadę. Diacetyl na poziomie do średnio niskiego może dopełnić bukiet, ale nie jest wymagany. Dopuszczalny niski poziom H2S wynikający z fermentacji i leżakowania w niskich temperaturach – wyczuwalny w tle (maks. do niskiego poziomu) może kojarzyć się z wodami mineralnymi (choć woda użyta do produkcji powinna być niemal pozbawiona składników mineralnych).

Wygląd:
Piwo jasnozłote do ciemnozłotego. Klarowne. Piana drobna, zwarta, obfita, biała, trwała.

Smak:
W smaku istotny jest balans pomiędzy chlebową, zbożową i ewentualnie lekko miodową lub orzechową słodowością a kwiatowymi, ziołowymi lub korzennymi nutami czeskiego chmielu. Oba te aspekty powinny być na poziomie od średnio niskiego do średniego i dobrze się komponować. Dopuszczalny diacetyl na poziomie do średnio niskiego. Chociaż piwo z początku może sprawiać wrażenie słodszego, ze względu na swój bogaty słodowy charakter, to finisz powinien być wytrawny, chmielowo-słodowy, średnio długi. Estry owocowe o charakterze czerwonych jabłek lub gruszek, które często pojawiają się w komercyjnych przykładach stylu, uważane są za wadę, podobnie jak aromaty piwniczne, siarkowe (inaczej niż w aromacie, wyczuwalny H2S w smaku jest wadą) lub związane z utlenieniem.

Goryczka:
Średnia do średnio wysokiej, chmielowa, trochę zalegająca, ale gładka, zachęcająca do wzięcia kolejnego łyka.

Odczucie w ustach:
Pełnia średnia. Wysycenie średnie do średnio wysokiego. Możliwa niska lepkość od cukrów resztkowych oraz oleistość od diacetylu.

Ogólne wrażenie:
Codzienne jasne piwo o bogatym, złożonym, słodowo-chmielowym smaku i aromacie. Orzeźwiające, z wyczuwalną, długą, ale gładką goryczką.

Wyróżniki stylu:
Jasne, orzeźwiające, gorzkie, złożone, zbalansowane, słodowo-chmielowe, pełne czeskie piwo dolnej fermentacji. Mocniejsze, bardziej złożone, chmielowe i gorzkie niż czeskie lekkie jasne piwa. Bardziej słodowe, pełniejsze, bogatsze w aromaty powstałe w procesie fermentacji i mniej wytrawne niż pilzner niemiecki.

Surowce:
Słód pilzneński i czeski chmiel (Żatecki, Sladek, Cervenak itp.). Dopuszczalny niewielki dodatek najjaśniejszych słodów karmelowych w celu podbicia pełni, jednak należy się starać, by ta wynikała z odpowiednio przeprowadzonego zacierania, które tradycyjnie odbywa się dekokcyjnie. Czeskie drożdże dolnej fermentacjio czystym profilu lub produkujące piwa o niewielkiej resztkowej zawartości diacetylu. Fermentacja w możliwie niskich temperaturach może pomóc zachować więcej tego diketonu. Miękka, nisko zmineralizowana woda.

Przykłady komercyjne:
Pilsner Urquell, Uneticka 12, Budveiser Budvar, Łańcut & Pinta Kryształ, Sandomierz Chochliki Wieczorne, Brokreacja The Teacher

Dodaj komentarz