fbpx

Warzenie z brewkitu/ekstraktów słodowych

Ta strona zawiera opis warzenia z brewkitu oraz warzenia z ekstraktów słodowych. Różnice dotyczące wariantu z wykorzystaniem ekstraktów  znajdziesz na końcu artykułu.

Warzenie z brewkitu

Warzenie z gotowego zestawu to pierwszy sposób na zrobienie twojego domowego piwa. Technika ta idealnie nadaje się na pierwsze warki, ponieważ ogranicza liczbę czynności, a pozwala zaobserwować przebieg najważniejszych procesów zachodzących podczas wyrobu piwa.

Potrzebny sprzęt
  • Fermentor z kranikiem – plastikowe wiadro o pojemności 30-35 litrów z pokrywą wyposażoną w otwór, w którym umieścisz rurkę fermentacyjną do odprowadzania nadmiaru dwutlenku węgla oraz kranik, który umożliwi łatwy rozlew piwa do butelek.
  • Areometr (cukromierz, balingomierz) – przyrząd służący do pomiaru zawartości cukru w brzeczce. Dzięki niemu będziesz mógł oszacować ilość alkoholu, jaką będzie zawierać twoje piwo oraz stwierdzić, kiedy burzliwa fermentacja dobiegnie końca. Jednostką zawartości cukru w brzeczce są stopnie Ballinga (BLG) lub Plato. Obie jednostki są bardzo zbliżone do siebie.
  • Termometr – posłuży do sprawdzenia temperatury schłodzonej brzeczki przed fermentacją.
  • Duży garnek, w którym przegotujesz wodę (najlepiej 30 l)
  • Wybrany środek dezynfekujący np: starsan lub oxi – posłuży do dezynfekcji fermentora, butelek, kapsli i innych przedmiotów, które będą mieć kontakt z piwem w trakcie, lub po fermentacji: termometr, czy kranik przed butelkowaniem piwa.
  • Miarka do cukru/glukozy – posłuży do odmierzenia cukru do nagazowania piwa. Posiada wgłębienia na odpowiednie objętości butelek.
  • Kapslownica i kapsle do zamknięcia butelek.
  • Butelki – możesz po prostu odstawiać butelki po wypitym przez siebie piwie, znajomych lub kupić nowe (najlepiej koloru brązowego)
  • Wężyk grawitacyjny – posłuży do rozlewu piwa w butelki. Jego budowa umożliwia rozlew w taki sposób, aby zminimalizować utlenienie, które mogłoby popsuć smak i aromat twojego piwa.
  • Plastikowe mieszadło/łyżka do mieszania brzeczki.
Potrzebne surowce

Potrzebne surowce to wyłącznie puszka z brew-kitem – nachmielonym ekstraktem słodowym, najczęściej dwukilogramowa, z dołączoną saszetką drożdży.

Wszystkie rzeczy możesz kupić w sklepach dla piwowarów domowych, najczęściej online, np. Browamator, Homebrewing, Twój Browar, Marxam i wielu innych.

Sposób przygotowania

Jeśli zaopatrzyłeś się już w sprzęt, możesz zacząć warzenie. Należy odmierzyć około 25 litrów wody i zagotować ją. W międzyczasie w drugim garnku podgrzej w wodzie puszkę z brew-kitem. Pozwoli to uplastycznić jej zawartość, dzięki czemu łatwiej wydostaniesz ją z puszki, nie ponosząc strat. Gdy woda gotuje się, zdezynfekuj fermentor poprzez przygotowanie roztworu substancji dezynfekującej w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu. Pamiętaj, aby roztwór miał kontakt z dosłownie każdą wewnętrzną powierzchnią fermentora. Higiena jest podstawowym punktem piwowarstwa! Gdy woda się zagotuje, możesz wlać do fermentora około 18 litrów, otworzyć puszkę z brew-kitem i dodać zawartość do zbiornika. Wykorzystaj część pozostałej wody do przepłukania puszki, tak aby wydostać całą zawartość. W fermentorze powinno w sumie znajdować się 20-21 litrów roztworu, do którego należy dodać 1 kg cukru białego lub glukozy. Jeśli jest to pierwsze piwo, cukier biały w zupełności wystarczy, jednak może to skutkować pojawieniem się lekkich nut alkoholowych bądź bimbrowych w twoim piwie.

Następnie należy schłodzić zawartość fermentora do około 20°C, by można było zadać drożdże. Szybkie schłodzenie jest ważne, ponieważ słodka brzeczka jest bardzo podatna na bakterie i dzikie drożdże zawarte w powietrzu, które mogą zakazić piwo. W zimie wystawienie fermentora na balkon rozwiąże sprawę, a w lecie np. wanna z zimną wodą, do której wstawisz zbiornik. W zależności od tego, jaki rodzaj piwa z brew-kitu kupiłeś, zawartość fermentora należy schłodzić w przypadku lagerów do 8°C, a przy górnej fermentacji do 18°C. Polecamy na pierwszą warkę wybrać piwa typu ale (górnej fermentacji) – ze względu na przystępną temperaturę, w której mogą fermentować: nawet do 18-22°C.

Jeżeli uzyskałeś już odpowiednią temperaturę, możesz uwodnić drożdże – należy do zdezynfekowanej szklanki wlać około 120 ml przegotowanej wody, schłodzić ją do 30-35°C (według zaleceń producenta) i dodać zawartość saszetki z drożdżami, przykryć folią aluminiową, a po 15-20 minutach drożdże będą już uwodnione. Proces ten ma posłużyć temu, by komórki ścian drożdży zostały uelastycznione. Przy wsypaniu suchych drożdży na brzeczkę istnieje ryzyko przedostania się niechcianych składników do wnętrza komórki, co może spowodować niekorzystne dla piwa procesy biochemiczne.

Kiedy drożdże się uwadniają, możesz zdezynfekować mieszadło i zacząć napowietrzać brzeczkę. Musisz mieszać w ten sposób, by tlen rozpuszczał się w roztworze. Poinformuje cię o tym tworząca się piana na powierzchni. Można to zrobić również poprzez zamknięcie fermentora i energiczne nim potrząsanie albo kołysanie fermentorem postawionym na …wałku do ciasta! Tlen jest niezbędny drożdżom, aby mogły się w prawidłowy sposób namnożyć. Jeśli drożdże już się uwodniły, możesz zadać je do przygotowanej i napowietrzonej brzeczki.

Odstaw fermentor w miejsce, gdzie będzie panować odpowiednia temperatura dla fermentacji. Możesz sprawdzać areometrem, jak spada ekstrakt. Jednak zachowaj cierpliwość. Zbyt częste otwieranie pokrywy fermentora zwiększa ryzyko infekcji piwa! Musisz pamiętać, że powietrze jest pełne rozmaitych mikroorganizmów. Nie martw się, jeśli w rurce fermentacyjnej nie obserwujesz bulgotania – może to być spowodowane nieszczelnością koło uszczelki. Pierwsze sprawdzenie ekstraktu najlepiej wykonać dopiero po kilku dniach. Jeżeli zauważysz, że poziom cukru już nie spada przez 2-3 dni, fermentacja burzliwa została zakończona. Następnie możesz przystąpić do butelkowania swojego piwa.

Warzenie z niechmielonych ekstraktów słodowych

Warto dodać, że zamiast brewkitu czyli nachmielonego ekstraktu słodowego można użyć ekstraktu niechmielonego i nachmielić go samodzielnie. W takim przypadku postępujemy podobnie jak przy brewkicie, ale po rozpuszczeniu ekstraktu w wodzie, podgrzewamy uzyskaną brzeczkę do wrzenia, a dalej postępujemy tak jak przy warzeniu ze słodów przechodząc od razu do chmielenia.