KATEGORIE XIV KPD PSPD 2016
Jak zwykle 29 września ogłaszamy kategorie do przyszłorocznego XIV Konkursu Piw Domowych PSPD. Podobnie jak w latach poprzednich proponujemy 10 różnorodnych kategorii piw jasnych i ciemnych, lekkich i mocnych, klasycznych i nowofalowych, prostych i trudnych do uwarzenia.
- Berliner Weisse [7-8°Blg. – ] – lekkie i cierpkie piwo pszeniczne z wyryźną kwaskową nutą i bardzo rześkim smakiem. Tradycyjnie do kwaszenia piwa stosuje się bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus. Niecały rok temu organizacja Slow Food przyjęła Berliner Weisse do światowego dziedzictwa kulinarnego i programu odbudowy bioróżnorodności Arka Smaku.
- Summer Ale [9-12,5°Blg.] – jasne, lekkie, delikatne ale, przeznaczone na letnie upały. Słoneczne piwo, z delikatną goryczką i aromatem chmielu. Piwo rześkie, orzeźwiające, bez nachalnego karmelu, bez ekstremalnej goryczki, mocno pijalne, niezobowiązujące, idealne na lato.
- Session IPA [10,5-12,9°Blg.] – mocno chmielone, sesyjne piwo, stanowiące wariant popularnego IPA. Charakterystyczna jest silna goryczka, jednak wszystkie parametry tego piwa obniżone są do wagi lekkiej. To nadaje piwu ekstremalnej pijalności zachowując charakterystyczny pazur.
- Stout owsiany [10-14°Blg.] – warzony z dodatkiem owsa, który nadaje piwu treściwości, łagodności, gładkości i kremowatości. Nuty orzechowe, palone, czekoladowe, kawowe dominują w aromacie, a usta wypełnia aksamitna struktura. Oatmeal stout to połączenie sweet stoutu i klasycznego dry stoutu.
- Fruit Wheat Beer [10-14°Blg.] – połączenie piw pszenicznych z dodatkiem owoców w różnej postaci – świeżych, mrożonych, puszkowanych czy ekstraktu owocowego. Wyraźnie wyczuwalne owoce dobrze współgrają z delikatnymi nutami słodowymi, subtelnym chmielem i udanym balansem kwaskowo-słodkim. Sędziowie oceniać będą połączenie pszenicy z zadeklarowanym w formularzu zgłoszeniowym dodatkiem owocu/owoców. Do kategorii nie zaliczamy tradycyjnych kwaśnych piw (np. belgijskich, niemieckich) z dodatkiem owoców (np. kriek).
- Brett Ale [10-14°Blg.] – lekkie, rześkie, aromatyczne piwo z wyraźnie dzikimi i owocowymi aromatami. Cechą charakterystyczną jest użycie do fermentacji drożdży brettanomyces, które wnoszą aromaty końskie, stajenne, kozie, skórzaste, fenolowe, ale również lekkko kwaskowe. Są one wyraźne, ale współgrają z dobrze ułożonym aromatem owocowo-słodowym. W ciemnych wersjach w aromacie wyczuwalne są subtelne nuty prażonego słodu, karmelu czy kawy.
- Rauchpils [11-13,5°Blg.] – klasyczny pilzner, piwo dolnej fermentacji uwarzony jednak z dodatkiem słodów dymionych – to one powodują, że klasyka zostaje przełamana, a do aromatów i smaków chmielowych dochodzą też wędzone, dymne.
- Koźlak [16-18°Blg.] – wyraźnie słodowe piwo z dobrze zbalansowaną goryczką z nutą pieczywa czy suszonych owoców, ale bez silnych zapachów karmelowych i alkoholowych.
- Belgian Tripel [17-22°Blg.] – mocne belgijskie piwo z wyraźnymi nutami owocowo-fenolowymi, treściwe, ale nie ciężkie, alkoholowe, ale nie rozpuszczalnikowe z łagodnym balansem słodyczy i goryczki.
- Imperial Baltic Porter [22+°Blg.] – supermocna wersja klasycznego porteru bałtyckiego, piwa niezwykle bogatego, z wyczuwalnymi nutami suszonych owoców, orzechów, czekolady, kawy. Piwo tęgie, solidne, mocne, bez kompromisów, ale dolnej fermentacji.