fbpx

Summer Ale

Autor: Krzysztof Czechanowski

Lekkie, orzeźwiające piwo górnej fermentacji o jasnym kolorze. Połączenie lekkiej słodowości ze zdecydowaną, krótką goryczką oraz aromatem chmielu. Początkowo Summer Ale było sezonowym piwem letnim, jednak obecnie warzy się je przez cały rok. Ze swoim jasnym, podobnym do lagerów kolorem oraz mocnym chmieleniem styl może stanowić alternatywę dla lagerów na sezon letni.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 9,0-12,5º Blg
Ekstrakt końcowy: 1.5-3,0º Blg
Zawartość alkoholu: 3.5-5% obj.
Goryczka: 15-30 IBU
Barwa: 4-14 EBC

Barwa:
Od słomkowej i jasno żółtej do głęboko złotej. Piwo generalnie klarowne, ale dopuszczalna jest lekka opalizacja spowodowana chmieleniem na zimno.

Piana:
Biała, obfita, średnio zwarta, średnio wysoka i trwała.

Aromat:
Aromat chmielowy (od średnio lekkiego do mocnego) może odzwierciedlać prawie wszystkie, nowofalowe jak i klasyczne, odmiany chmieli. Aromat słodki, słodowy, a także chlebowy i ciasteczkowy na poziomie od niskiego do umiarkowanego. Brak aromatów karmelowych i dwuacetylu, mogą natomiast występować delikatne nuty owocowe (estrowe) pochodzące od drożdży.

Smak:
Początkowo delikatna słodkość, ale także lekki, nieprzytłaczający charakter słodowy – chlebowy, tostowy, ciasteczkowy, pszenny. Smaki karmelowe nieobecne. Estry owocowe od niskich do średnio niskich. Smaki chmielowe od lekkich do średnich (wszystkie odmiany), ale nie powinny być agresywne. Finisz od średnio wytrawnego do trochę słodkiego. Brak dwuacetylu.

Goryczka:
Od lekkiej do średniowysokiej. Czysto chmielowa, bez akcentów taninowych czy alkoholowych. Z balansem przesuniętym w stronę słodowości.

Odczucie w ustach:
Treściwość niska do średnio niskiej. Piwo powinno być delikatnie wytrawne i rześkie. Powinno pozostawiać uczucie orzeźwienia oraz być mocno pijalne. Odczucia ściągania i zalegania są wadą.

Ogólne wrażenie:
Dobrze pijalne, przystępne, delikatnie słodowo-chmielowe piwo. Przypomina Golden Ale lecz bliżej mu do delikatniejszej wersji American Pale Ale, od której odróżnia go z reguły wyższa słodkość, natomiast balans słodowo-chmielowy przesunięty jest bardziej w stronę słodowości. Bardzo wysoka pijalność jest kluczową cechą stylu.

Surowce:
Bazę piwa stanowią słody jasne – pilzneński i amerykański dwurzędowy pale ale. Może zawierać niewielkie ilości słodu pszenicznego i nieco cukrowych dodatków niesłodowanych dodających delikatnej wytrawności. Dopuszczalne małe dodatki słodów karmelowych i specjalnych. Mogą być użyte wszystkie odmiany chmieli, zarówno nowofalowe jak i klasyczne. Do piwa używamy czystych drożdży amerykańskich i delikatnie owocowych drożdży angielskich.

Przykłady komercyjne: Samuel Adams Summer Ale; Monteith’s Summer Ale; Summer Ale – Single Hop Mosaic – Artezan; Summer Ale Piwo Festiwalowe Craft Beer Week z browaru Twigg; Summer Time z browaru Szpunt; Summer Ale Browar Widawa; Sheldonada – Podgórz.

Dodaj komentarz