fbpx

Session IPA

Autor: Bartosz Markowski

Bardzo młody styl, powstały w wyniku zapotrzebowania konsumentów na piwa dorównujące chmielowością American IPA, ale o mniejszej zawartości alkoholu, większej pijalności i “sesyjności”.

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 10,5-12,9º Blg
Ekstrakt końcowy: 1.5-3.5º Blg
Zawartość alkoholu: 3.5-4.9% obj.
Goryczka: 35-60 IBU
Barwa: 6-20 EBC

Barwa:
Od słomkowej do złotej. Lekka opalizacja spowodowana chmieleniem na zimno jest dopuszczalna.

Piana:
Obfita, gęsta i trwała, koloru białego.

Aromat:
Zdominowany przez intensywne aromaty chmielowe. Mają one charakter cytrusów, owoców tropikalnych, żywicy, sosny, kwiatów, czarnej porzeczki i inny typowy dla nowofalowych odmian chmielu. Może pojawić się delikatna słodowość, która nie powinna być intensywna i ma stanowić tylko tło dla chmielu. Aromaty karmelowe, mocno estrowe i diacetylu są wadą.

Smak:
Intensywnie chmielowy o charakterze cytrusów, owoców tropikalnych, żywicy, sosny, kwiatów, czarnej porzeczki i innych typowych dla nowofalowych odmian chmielu. Lekka podbudowa słodowa może być wyczuwalna, ale nie powinna przysłaniać posmaków chmielowych. Posmaki karmelowe, mocno estrowe i diacetylu są wadą.

Goryczka:
Od średnio wysokiej do wysokiej. Czysto chmielowa, bez akcentów taninowych czy alkoholowych.

Odczucie w ustach:
Treściwość średnio niska. Piwo powinno być wyraźnie wytrawne i rześkie. Odczucia ściągania i zalegania są wadą.

Ogólne wrażenie:
Lżejsza wersja American IPA, która mimo obniżonych parametrów zachowuje charakterystyczną intensywną chmielowość. Od American Pale Ale odróżnia je z reguły wyższa goryczka, balans słodowo-chmielowy przesunięty bardziej w stronę chmielu i większa wytrawność. Bardzo wysoka pijalność jest kluczową cechą stylu.

Surowce:
Bazę piwa stanowi amerykański dwurzędowy słód pale ale, którego najlepszym odpowiednikiem dostępnym w Europie jest słód pilzneński. Słody karmelowe, jeśli zostaną użyte, powinny stanowić niewielki procent zasypu, gdyż wysoka treściwość i posmaki karmelowe są niepożądane. Niezbędne jest użycie nowofalowych odmian chmielu, najczęściej z USA lub antypodów, zastosowanych także na zimno. Neutralne drożdże górnej fermentacji o czystym profilu smakowym.

Przykłady komercyjne: Piwne Podziemie Tropicalia, Podgórz Qltinoid, Pracownia Piwa Krakowski Spleen, Artezan Idzie Sesja

Dodaj komentarz