fbpx

Ważna informacja ws. Festiwalu Piwowarów Domowych 2023

Drodzy Piwowarzy, Goście i Sympatycy Festiwalu Piwowarów Domowych!

Wiemy, że długo czekaliście na wieści nt. kolejnej edycji. Chcemy poinformować Was, że planowana na 17 czerwca IV edycja FPD nie odbędzie się w tym roku. Nie żegnamy się jednak z przedsięwzięciem! Przechodzimy na dwuletni cykl organizacyjny i na kolejny FPD zaprosimy Was w połowie 2024 r. Decyzja o tej zmianie zapadła po analizie dotychczasowych edycji, rozmowach w gronie organizatorów – Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych oraz PSPD Sp. z o.o. (spółki zależnej Stowarzyszenia), a także z dotychczasowymi i potencjalnymi sponsorami.

FPD był od początku w swoich założeniach imprezą skoncentrowaną na niszy, jaką na tle piwnej rewolucji w Polsce jest piwowarstwo domowe. Specyfika Festiwalu zawsze opierała się na znaczącym wsparciu ze strony sponsorów zewnętrznych. Umożliwiało nam ono m.in. zapewnienie piwowarom noclegów, zwrotu kosztów dojazdu, minimalnej aranżacji i pomocy technicznej, a także atrakcyjnych nagród dla najlepszych piw i stoisk. Tylko w ten sposób mogliśmy zrekompensować wysiłek włożony w wystawienie się na FPD hobbystom, którzy nie działają komercyjnie i z wielomiesięcznych przygotowań nie czerpią korzyści finansowych i marketingowych. Aktualne realia – sytuacja popandemiczna i wysoka inflacja nie pozostały bez wpływu na budżety sponsorów. Nie mogąc skorzystać z ich wsparcia w takiej skali jak dotychczas, bylibyśmy zmuszeni znacząco podnieść ceny biletów, a to spowodowałoby zmniejszenie zainteresowania gości. Kolejnym utrudnieniem są także rosnące koszty najmu obiektów i usług eventowych.

FPD jest dla nas bardzo ważnym projektem i dowodem, jak różnorodna jest polska scena piwowarstwa domowego. W przygotowania dotychczasowych edycji zespół organizacyjny zainwestował mnóstwo swojego wolnego czasu i wolontariackiej pracy. Obiektywne czynniki powodują jednak, że musimy przemyśleć i przeorganizować formułę Festiwalu. Wierzymy, że nowy cykl realizacji imprezy pozwoli znaleźć równowagę między zainteresowaniem piwowarów i odbiorców a naszymi możliwościami.

Serdecznie dziękujemy Sponsorom za ich dotychczasowe wsparcie: Grupie Żywiec – sponsorowi głównemu, Browarowi Zamkowemu Cieszyn, gdzie warzone były zwycięskie piwa festiwalu, fundatorom nagród: Grainfather, Fermentum Mobile, Viking Malt, Marjot.eu, Kapslove, Kveik Training i Eticod. Wszystkich, którzy chcieliby się podzielić swoimi spostrzeżeniami i pomysłami nt. FPD lub wesprzeć organizację przyszłorocznej edycji, zapraszamy do kontaktu: fpd@pspd.org.pl Do tematu przyszłości Festiwalu wrócimy też w dyskusji z członkami Stowarzyszenia, w tym na najbliższym Walnym Zebraniu w marcu br.

Do zobaczenia w 2024!

Magdalena Bergmann
Prezeska Zarządu
Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych

Dawid Kulbicki
Prezes Zarządu PSPD Sp. z o.o.

Dodaj komentarz