Historia

„30 stycznia 2010 r. w Browarze Zamkowym w Cieszynie spotkało się 24 pasjonatów domowego warzenia piwa, by powołać do życia Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Formalnie PSPD zaistniało 3 sierpnia, kiedy Sąd Rejonowy w Bielsku Białej wpisał PSPD pod numerem 0000362180 do Krajowego Rejestru Sądowego. Kiedy powstawało Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych wiele osób sceptycznie kręciło głową i pytało: po co zakładać stowarzyszenie, skoro piwo warzyć w domu można i bez niego. Polskie prawodawstwo daje nam rzeczywiście doskonałe warunki do rozpoczęcia przygody z warzeniem piwa. Każdy bez nawet najmniejszych formalności biurokratycznych może stworzyć swoje własne piwo w domu. Jednak ostatnie lata pokazały jak bardzo zmieniła się atmosfera wokół piwa domowego i w ogóle piwa w Polsce. I jak ważną rolę odgrywa Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.” Krzysztof Lechowski – były Prezes PSPD

Od tego czasu wiele rzeczy się zmieniło. Stowarzyszenie uległo rozszerzeniu i obecnie jest organizacją ogólnopolską z 16 oddziałami terenowymi. Ilość członków rośnie znacząco, a budżet PSPD uległ znacznemu rozszerzeniu.
W ten sposób ta koleżeńska inicjatywa przez 7 lat stała się dużą koleżeńską inicjatywą. Wspólne zainteresowania jednoczą ludzi, a dobra atmosfera sprawia, że wciąż wierzymy w to co robimy. Przez te lata wielu piwowarów domowych (w tym i członków Stowarzyszenia) założyło browary rzemieślnicze lub kontraktowe. Obecnie w coraz większej ilości sklepów możecie kupić ich produkty. Dodatkowo na rynku pojawiają się kooperacje pomiędzy browarami a piwowarami domowymi.
Oczywiście Stowarzyszenie to przede wszystkim świetni ludzi i rewelacyjni twórcy domowego piwa. Pozwolę sobie nawet na stwierdzenie, że jesteśmy najfajniejszym Stowarzyszeniem w Polsce.

Obecnie w Stowarzyszeniu zachodzą duże zmiany. Śledźcie nas na bieżąco.

Michał Jaskólski – Prezes Zarządu PSPD