fbpx

Fruit Irish Stout (na podstawie 15B)

Fruit Irish Stout – na podstawie 15B Irish Stout

Autor: Aleksander Hurko

Parametry:

Gęstość początkowa: 9 – 11 °Blg
Goryczka: 25 – 45 IBU
Gęstość końcowa: 2 – 3 °Blg
Kolor: 50 – 80 EBC
Alkohol objętościowo: 4 – 4,5 %

 

Wygląd: Barwa od ciemnobrązowej do czarnej, zwykle nieprzejrzyste. Średnioobfita, drobno–pęcherzykowa do średnio–pęcherzykowej piana koloru od beżowego do jasnobrązowego, chociaż jej zabarwienie może pochodzić także od dodatku owoców. Piana może mieć niską trwałość ze względu na dodatek owoców.

Aromat: Aromaty słodowe: głównie kawowe, palone,  ale też gorzkiej czekolady od słodów palonych na poziomie od średniego do wysokiego. Aromaty pochodzące od dodatku owoców mogą występować na poziomie od średnio-niskiego do średnio-wysokiego. Nie mogą dominować nad aromatami słodowymi. Aromaty chmieli kontynentalnych (ziołowe; kwiatowe; owocowe – ale nie cytrusowe, tropikalne, a raczej czerwonych owoców) na poziomie od niewyczuwalnych do niskich. Estry owocowe (czerwone jabłka, gruszki) od niewyczuwalnych do średnio-niskich. Aromaty alkoholowe nie mogą występować. Brak dwuacetylu, aldehydu octowego i aromatu rozpuszczalnikowego. Aromat spalenizny jest niedopuszczalny. Balans po stronie słodowej, uzupełniany przez nuty wnoszone przez dodatek owoców.

Smak: Na pierwszym planie smaki słodowe: średnio-intensywne do intensywnych smaki czekoladowe, kawowe, palone od słodów palonych. Na drugim planie powinny występować średnio-niskie do średnich smaki pochodzące od dodatku owoców. Nie mogą one jednak dominować nad smakami słodowymi. Smaki chmielowe mogą wystąpić maksymalnie na poziomie niskim. Mogą mieć charakter kwiatowy, ziołowy lub czerwonych owoców (ale nie cytrusów, czy owoców tropikalnych). Estry owocowe (czerwone jabłko, gruszka) od niewyczuwalnych do średnio-niskich. Brak dwuacetylu, aldehydu octowego i aromatu rozpuszczalnikowego. Smak spalenizny jest niedopuszczalny. Smak od wytrawnego do półwytrawnego na otwarciu z wytrawnym finiszem. Balans po stronie słodowej, uzupełniany przez nuty wnoszone przez dodatek owoców. Może pojawić się kwaśna nuta na poziomie do średnio-niskiego pochodząca od słodów palonych i dodatku owoców.

Goryczka: Średnia do wysokiej, pochodząca zarówno od chmielu, jak i palonych słodów. Może być długa, ale nie zalegająca.

Odczucie w ustach: Wysycenie niskie do średniego. Pełnia od średnio–niskiej do średniej. Gładka tekstura, nie może być ostre, czy pikantne. Palone słody i dodatki owocowe mogą wnosić efekt ściągania. W związku z tym dopuszczalne jest ściąganie na poziomie od niskiego do średnio-niskiego. Brak rozgrzewania.

Ogólne wrażenie: Ciemne piwo ale z wyraźnie zaznaczonym palonym smakiem – często podobne do kawy – do którego zostały dodane owoce. Smakiem przypominać ma gorzką czekoladę lub kawę zbożową z owocami. Palony charakter może być suchy i kawo–podobny do częściowo czekoladowego.

Przykłady komercyjne:

Uwagi dla piwowara: Należy zwrócić uwagę na to, by kwaśność od dodatku owoców w połączeniu z kwaśnością palonych słodów nie wniosła nieprzyjemnych odczuć w trakcie degustacji.

 

Dodatki:
Owoce: Wymagane
Surowce nie słodowe: może wystąpić niewielka ilość niesłodowanej pszenicy, owsa i jęczmienia.
Przyprawy: Zabronione
Dzikie drożdże: Zabronione
Inne dodatki: Zabronione